U18 Champions

Scotland U18 have come out on top against Ireland U18 to become the only unbeaten team at the U18 Six Nations Festival in Wales, having also recorded wins over England and France.

Iain Monaghan’s squad completed the treble this afternoon with a 19-17 win over Ireland at Cardiff Arms Park. Connor Boyle, Robbie McCallum and Alex Pleasants scored Scotland’s first-half tries, while Nathan Chamberlain kicked the points.

Scotland went into this afternoon’s game off the back of a 24-21 win over France at Cardiff Arms Park last Wednesday and an opening day 32-27 win over England in Ystrad Mynach last Saturday.

Scotland Head Coach Iain Monaghan said: “We asked them to give us a performance and they did that today, especially in defence.

“Where they were before Christmas to where they are now as people is testament to the work which has been done.

“They’ve had three great experiences against three different teams over the last 10 days and they have found themselves in different scenarios they wouldn’t normally face.

“The group will now kick on to the next stage of their development.”

Scotland U18 Results

Saturday, 31 March, Centre for Sporting Excellence, Ystrad Mynach

Scotland 32-27 England

Wednesday, 4 April, Cardiff Arms Park

Scotland 24-21 France

Sunday, 8 April Cardiff Arms Park

Scotland 19-17 Ireland

Scotland team (v Ireland), U18 Six Nations Festival, Cardiff Arms Park:

15. Rufus McLean (Merchiston Castle School)

14. Scott Robeson (George Heriot’s School)

13. Matthew Currie (Merchiston Castle School)

12. Robbie McCallum* (Loretto School)

11. Jack Blain* (Stewart’s Melville College / Stewarts Melville RFC)

10. Nathan Chamberlain (Bristol / SGS College)

9. Jamie Dobie* (Merchiston Castle School)

 

1. Alex Maxwell (Brooksby Melton College / Leicester Tigers)

2. Rory Jackson (Edinburgh Academy)

3. Daniel Gamble * (Kelso / Merchiston Castle School)

4. Jack Hill (Sedbergh School)

5. Cameron Henderson * (Strathallan School)

6. Archie Smeaton (Yorkshire Carnegie / Hymers College)

7. Connor Boyle* CAPTAIN (Stewart’s Melville College / Stewart’s Meville RFC)

8. Rory Darge* (Borders College / Melrose)

Replacements

16. Scott Clelland* (Ayr)

17. Alex Pleasants (The Henley College / Wasps)

18. Ashley Sinton (Newcastle Falcons / Gosforth High School)

19. Tom Morris (Dollar Academy)

20. Gavin Wilson* (Dumfries Saints)

21. Kristian Kay (Stowe School / Wasps)

22. Dan Lancaster (Yorkshire Carnegie / Bishop Burton College)

23. Charlie Hudson (St Peter’s, York)

24. Cameron Brown (Kelso)

25. Paul Cunningham (George Watson’s College)

25. Femi Sofolarin (Dulwich College / Harlequins)

 

*BT Sport Academy Player Supported Player

 

Share Button
Published Apr 10, 2018 in News